Çakıroğlu Grup, büyümesini sürdürüyor.

SAMSUN - Bünyesinde Yemsel Tavukçuluk, Çakıroğlu Gıda, Semolina ve Samsun Yem gibi her biri sektörlerinde söz sahibi olan önemli firmaları barındıran Çakıroğlu Şirketler Grubu, önceki yıl sektörden çekilmiş olan Köy-Tür’ü de bünyesine katarak büyümesini sürdürüyor. 2009 yılında 246 milyon TL’lık ciroya ve 20 milyon dolarlık ihracata imza atan Çakıroğlu Şirketler Grubu, yine bu dönemde Türkiye beyaz et sektörünün önemli markaları arasında gösterilen Köy - Tür ‘ün tüm lisans haklarını da satın aldı. Çakıroğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Samsun Yem Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Musa Çakır, 2011 yılında kontrollü büyümelerine ilave markalaşma süreçlerini tamamlamak için çalışacaklarını vurguladı.

Firmaları bünyesinde bulunan Yemsel Tavukçuluk’un Türkiye’nin ikinci 500 büyük sanayi kuruluşu içinde yer aldığını anımsatan Çakır, Samsun’da yem ve hububat ticareti yapmak amacıyla 1868 yılında kurulduklarına değindi. 1993 yılında özelleştirilen Samsun Yem Sanayini satın alarak bu kez üretici olarak sektöre giriş yaptıklarını aktaran Çakır, şehir merkezindeki tasislerini1998 yılında Organize Sanayi Bölgesi’nde yeni fabrikalarına taşıdıklarını anlattı. Çakır, bu dönemde yem fabrikalarındaki teknolojilerini de yenileyerek, kapasitelerini üç kat artırdıklarını söyledi. Firmalarının 2003 yılı itibariyle büyüme stratejisine paralel beyaz et sektörüne girdiğini kaydeden Çakır, “2003 yılında yeni bir ortaklık yapısıyla beyaz et sektörüne de girdik. Samsun’da nişasta ve glikoz üretimi yapan Semolina firmasını da satın alarak büyümemizi sürdürdük” dedi.

Musa Çakır, 2009 yılında genişleyen şirket ve büyüyen hacimlerine paralel yeniden yapılanma çalışmalarına başladıklarını belirterek, “Kurumsal kimliğimizi oluşturduk. Yeni kimliğimizle birlikte Köy -Tür markasıyla beyaz et üretimini Yemsel Tavukçuluk şirketimiz, yem hammadde ticaretini Çakıroğlu Gıda, mısır irmiği üretimini Semolina ve kanatlı ve büyükbaş yem üretimini ise Samsun Yem bünyesinde üretiyoruz. Markalaşma çalışmalarını hızla sürdürüyoruz. 246 milyon TL, olarak gerçekleşen 2009 yılı ciromuzu ve. 20 milyon dolar olarak gerçekleşen ihracat rakamımızı önümüzdeki yıl iki katına çıkarmak istiyoruz” diye konuştu

www.kobiden.com adresinden alıntıdır.