Samsun'da Kazandıklarını Yine Samsunlularla Buluşturan Sanayiciler

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu(TMSF)’nin satışa çıkardığı Samsun Serbest Bölge’yi kurdukları ortak şirketle satın alan Borsan Şirketler Grubu Başkanı Adnan ÖLMEZ, Ulusoy Un Sanayi Sahibi Fahrettin ULUSOY ve Samsun Yem Sanayi Sahibi Sinan ÇAKIR, 16.07.2008 Çarşamba günü saat 16.00'da Valimiz Sayın Hasan Basri GÜZELOĞLU’nu makamında ziyaret etti.

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu(TMSF)’nin satışa çıkardığı Samsun Serbest Bölge’yi kurdukları ortak şirketle satın alan Borsan Şirketler Grubu Başkanı Adnan ÖLMEZ, Ulusoy Un Sanayi Sahibi Fahrettin ULUSOY,Samsun Yem Sanayi Sahibi Sinan ÇAKIR ; Valimiz Sayın Hasan Basri GÜZELOĞLU’nu makamında ziyaret etti.

Ziyarette bir konuşma yapan Yönetim Kurulu Başkanı Fahrettin ULUSOY,” Samsun Serbest Bölge Yönetim Kurulu üyeleri olarak zatıalinizin nezaket ziyaretini kabul ettiğiniz için teşekkür ediyorum. Bizlere zaman ayırmış olmanızdan fevkalade memnun olduk.Bizler Samsun sayesinde, iş hayatında naçizane görev alan girişimciler olarak Samsun Serbest Bölgesi TMSF’nin yönetimine geçtiği ve yaptığı ihalede bir talep olmamasından, aldığımız istitratla burayı alma fedakarlığı gösterdik ve Samsun adına yakışır şekilde burayı almaya karar verdik. Ve 7 Mayıs tarihinde yapılan ihalede en yüksek teklifi vererek diğer bürokratik işlemleri tamamlayarak TMSF'den Samsun Serbest Bölgeyi devir aldık. Bizler Samsun Serbest Bölgenin mevzuatı içerisinde, Samsun Serbest Bölgeye bir hareketlik kazandırarak dolayısı ile Samsun ekonomisine, Karadeniz ekonomisine bir katkı yapmak düşüncesiyle çalışmaları başlattık. Burada Sayın Valimiz’in varlığı bizim sanayici ve iş alemine gösterdiğiniz ilgi, bizim için en büyük güç ve destek olacaktır” dedi.

Valimiz Sayın Hasan Basri GÜZELOĞLU yaptığı konuşmasında,” Samsun Serbest Bölge’nin TMSF’nin özelleştirme sürecinde, yine Samsun’da yaşayan, Samsun’da kazanan ve kazandığını Samsun’da yatırımla buluşturan Samsunlu sanayicilerimiz tarafından, özelleştirme sonrasında alınmasından çok büyük bir mutluluk duyduğumu belirtmek istiyorum” dedi.

“Bu sürecin sonrasında Samsun Serbest Bölgesi’nde oluşan ve yeni yönetim kurulu başkanı Sayın Fahrettin UULUSOY, Sayın Adnan ÖLMEZ ve Sayın Sinan ÇAKIR’ı da burada görmenin mutluluğunu yaşıyorum, kendilerine hem hoş geldiniz diyorum hem de bu sürecin hayırlı olmasını diliyorum” diyen Valimiz Sayın Hasan Basri GÜZELOĞLU,” Gerçekte Samsun Serbest Bölgesi’nin bu alanda özelleştirilmesinin ve Samsun’un değerli iş adamları tarafından oluşturulan bir konsorsiyum tarafından bu özelleştirmenin alınması; Samsun’a güven veren, Samsun’daki gelecekle ilgili beklentilere bu anlamda moral aşılayan ve Samsunluluk bilincini Samsun’u geleceğe taşınmasında sorumluluk aldığını gösteren açık bir göstergesidir.Kendilerinin ticari beklentileri ve ticari kazanç düşünceleri olacaktır. Ama her şeyden önce bu süreç buna hizmet etmiştir. Samsun’un geleceğe dönük taşınmasında Samsunlularla ilgili kalkınma planlama çalışmalarının da çok olumlu, önemli hedeflerimizden biri uluslararası ticaret ve ihracat merkezidir.Bu noktada serbest bölgenin özelleştirilmesi ve Samsun’un siz değerli iş adamlarımızla bu işin gerçekleştirilmesi bu amaca dönük çok doğru tercih ve yaklaşım olmuştur.

Yatırımın bu anlamda, bu yıl içerisinde ciddi bir oranda 5 milyon doları geçecek bir yatırımdan bahsedildi.Akabinde de limanın özelleştirilmesi ve limanı alan arkadaşımız ve şirketle ortak bir işletme modeli geliştirilmesi inanıyorum ki, Samsun Limanı’nı Karadeniz merceğinde ve ölçeğinde bir market liman kenti haline getirecek. Tüm Orta Karadeniz’i belki de İç Anadolu’nun uluslararası ticaret açılım limanı haline getirecektir. Ankara-Samsun karayolu Samsun-Sarp Bölgesi ve Karadeniz otoyolunun İç Anadolu içerisinde hem liman bağlantısı hem de serbest bölge bağlantısını Samsun’a taşıyacaktır. Bunun geri dönüşü istihdam, katma değer olarak, üretim olarak ciddi ve önemli bir oranda olacaktır. Bu süreyi daha da ileriye götürmek adına bizlerde yapılması gereken destek ve çalışmalarda hep sizinle birlikte olacağız.İlimiz’e ve sizlere hayırlı olmasını diliyorum. Değerli arkadaşlarımızı bu çabaya öncülük ettiklerinden dolayı kutluyorum” diyerek konuşmasını bitirdi.