Samsun'un Yüz Akları

Türkiye'nin ilk ve ikinci 500 sanayi kuruluşu listesine giren Samsunlu 11 firma ödüllendirdi.

Samsun Valiliği'nce İl Özel İdaresi Toplantı Salonu'nda "Samsun'un Yüz Akları" isimli ödül töreni düzenlendi. Törene Vali Hasan Basri Güzeloğlu, Garnizon Komutanı Tümgeneral Ömer Bayraklı, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Cumhuriyet Başsavcısı Canip Yetişir, Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet Akyüz, TSO Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, belediye başkanları, kurum müdürleri ve Samsunlu işadamları katıldı. Törende yaptığı konuşmada, Samsun'un Karadeniz'in en önemli merkezlerinden birisi olduğunu belirten TSO Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, "Dünyayı kasıp kavuran krizden ülkemiz de etkilendi. 208 ihracatçıyla 2008 yılında yaptığımız rakamları 2009 yılında 210 ihracatçıyla gerçekleştiremedik. Samsun sanayicisine ve işadamına güveniyorum. Samsun'un ufkunun açık olduğunu, 81 vilayetin içerisinde 4 ulaşım aracının kesiştiği, Karadeniz kıyı çanağında Karadeniz'in en önemli merkezlerinden birisi olduğuna inanıyorum" dedi.

Dünya genelinde bir sürü sıkıntı yaşanırken Samsun'da güzel gelişmelerin olduğuna dikkat çeken Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, "Türkiye'nin hiçbir kenti yok ki iktisaden gelişmediği halde kentsel gelişmesi gelişmiş olsun. Ekonomisi gelişmiş, ticareti ve kişi başına düşen geliri artmış olan kentlerin yerel yönetim hizmetleri artıyor ve gelişiyor. Fakir bir şehirde belediyecilik de olmuyor. Zaten yapsanız da müşterisi de olmuyor. Fakir bir kentin belediyesi de kaynak bulup iş yapamıyor. Benim kentimde ilk 500'e giren, ikinci 500'e giren firma sayısı artarsa, benim kentimde fazla vergi verilirse, benim kentimde verilen verginin bir miktarı da benim kentimin belediyesine geliyor. Benim kentimin belediyesinin geliri artıyor, artan gelirle iyi hizmetler yapmak zorunda kalıyor. Hiçbir zaman ben bu şehirde bardağın boş tarafına bakan olmadım ama son yıllarda olduğumu kadar da hiç iyimser olmadı. Samimi söylüyorum, her şey çok iyi gidiyor. Tabi ki bu ülkede bir takım sıkıntılar var, dünya genelinde bir sürü sıkıntı varken bizim kentimiz de güzel işler oluyor" diye konuştu. İlk ve ikinci 500 sanayi kuruluşu arasına giren Samsunlu firma sayısının her geçen sene arttığını ifade eden Vali Hasan Basri Güzeloğlu, "Önce ülkemize, sonra kentimize güveneceğiz. Güven toplumsal ve kurumsal bazda ne kadar değerliyse, kişi bazında da özgüven tanımıyla bir o kadar gerekli bir değerdir. Samsun'un gelişimine de ülkenin gelişimiyle değerlendirdiğimiz zaman Samsun olarak bu özgüveni hak etmekteyiz. Bugün ödül verdiğimiz ilk ve ikinci 500'deki firmalarımız sayı olarak bir önceki yıla göre yüzde 50 artmıştır. 2007 yılının ilk ve ikinci 500 değerlendirmesinde, ilk 50'de 2, ikinci 500'de 5 firması olan Samsun toplam 7 firma ile bu listede yer alırken, 2008 yılında ilk 500'de 3, ikinci 500'de 8 firmayla 11 firmaya ulaşmıştır. Çok açık bir rakam. 2009 yılı değerlendirmesinde bu sayının da en az bu oran kadar artacağının kesin beklentisi içindeyim. Bugün burada ödül vereceğimiz 8 firma Samsun ihracatının yüzde 65'ini gerçekleştirmekte. Samsun istihdamının yüzde 12'sini 11 firmamız bünyesinde barındırmaktadır" şeklinde konuştu.

Törende Türkiye'nin ilk 500 sanayi kuruluşu arasında 88. sırada yer alan Yeşilyurt Demir Çekme Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Yeşilyurt, Türkiye'nin ilk 500 sanayi kuruluşu arasında 390. sırada yer alan Bafra Eriş Un Yem Gıda Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Celal Eriş, Türkiye'nin ilk 500 sanayi kuruluşu arasında 424. sırada yer alan Samsun Makine Sanayi Genel Müdür Yardımcısı Ali Galip Baş'a plaketleri Vali Hasan Basri Güzeloğlu ve TSO Başkanı Salih Zeki Murzioğlu tarafından verildi. Türkiye'nin ikinci 500 sanayi kuruluşu arasında 1. sırada yer alan Ulusoy Un Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Fahrettin Ulusoy, 89. sırada yer alan Adeka İlaç Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Ali Arpacıoğlu, 224. sırada yer alan Özyılmaz Fındık Ticaret Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Azmi Yılmaz, 324. sırada yer alan As Çelik Döküm İşletme Sanayi Turgut Tüfenk, 343. sırada yer alan Yemsel Tavukçuluk Hayvancılık Yem Maddeleri Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Musa Çakır, 413. sırada yer alan Borsan Elektrik Malzemeleri İmalat Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ölmez, 473. sırada yer alan Unsan Un Sanayi Yönetim Kurulu 2. Başkanı Mustafa Hikmet Kazancı, 476. sırada yer alan Sürsan Su Ürünleri Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Atalay de ödüllerini Vali Hasan Basri Güzeloğlu, Garnizon Komutanı Tümgeneral Ömer Bayraklı, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Cumhuriyet Başsavcısı Canip Yetişir, Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet Akyüz, TSO Başkanı Salih Zeki Murzioğlu'nun elinden aldı. www.medya13.com haberi